posledná zmena stránky: pondelok, 08 december 2003 09:15 hod.

home ] späť ]

Absolvent študijného odboru elektrotechnika je kvalifikovaný pracovník schopný samostatne vykonávať práce pri projektovaní, konštrukcii, výrobe, montáži, ako aj v prevádzke a údržbe elektrotechnických zariadení v súlade so svojim zameraním.

Pre kvalifikované vykonávanie uvedených činností získava absolvent štúdiom široký odborný profil  s nevyhnutným všeobecným vzdelaním, s dostatočnou adaptabilitou na príbuzné odbory a logické myslenie. Tiež schopnosť aplikovať nadobudnuté vedomosti a schopnosti pri riešení problémov tak samostatne, ako aj v tíme. Rozsah získaných vedomostí mu umožňuje sústavne sa ďalej vzdelávať, zaujímať sa o vývoj vo svojom odbore štúdiom odbornej literatúry a časopisov, používať racionálne metódy práce technika a využívať odborné manuálne zručnosti. Získané vzdelanie dáva absolventovi predpoklady konať cieľavedome, rozvážne a rozhodne v súlade s právnymi normami spoločnosti, zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie.

Po šesťmesačnej nástupnej praxi je pripravený na výkon činnosti technika konštrukčného, technologického, montážneho a prevádzkového charakteru, ale aj na ďalšie funkcie v odborných útvaroch. Odbornou praxou a ďalším štúdiom si ďalej zvyšuje kvalifikáciu.

Absolvent tohoto študijného odboru je pripravený aj na vysokoškolské štúdium najmä na elektrotechnickej fakulte a v príbuzných odboroch.

Požiadavky na absolventa v oblasti všeobecného vzdelania

Absolvent študijného odboru má:
- potrebnú slovnú zásobu a vyjadrovaciu schopnosť v ústnom a písomnom styku,
- znalosť slovenskej a svetovej literatúry,
- znalosť dejín slovenského národa a svetových dejín,
- znalosť cudzieho jazyka na úrovni, ktorá mu umožní priamy osobný styk s cudzincami a štúdium zahraničnej odbornej literatúry s používaním slovníka a ďalších pomôcok,
- znalosť vývoja ľudskej spoločnosti a spoločenskej výroby,
- znalosť základov psychológie sociológie, fyziológie a medziľudskej komunikácie,
- znalosť širokého základu stredoškolskej matematiky, prírodovedných predmetov a informatiky.

Požiadavky na absolventa v oblasti odborného vzdelania

Absolvent študijného odboru 2675 6 elektrotechnika pozná:
- spôsoby zobrazovania základných strojových súčiastok a ich sústav, ako aj spôsoby zobrazovania súčiastok elektrických a elektronických zariadení a spôsoby zobrazovania elektrických schém týchto zariadení,
- problematiku namáhania súčiastok z hľadiska statiky, pružnosti a pevnosti,
- materiály, ich vlastnosti a využitie v elektrotechnike, spôsoby výberu a voľby vhodných materiálov na konštruovanie častí i celkov elektronických zariadení,
- podstatu a princípy elektrotechniky a formy jej využívania v odbore,
- riešenia elektrotechnických a elektronických obvodov, funkcie, výrobu a prevádzku elektrických prístrojov, zariadení a systémov,
- plošné spoje a technológiu ich výroby,
- základné poznatky z oblasti výpočtovej techniky a jej využívania v odbore,
- základnú meraciu techniku, princípy a metódy merania a vyhodnocovania,
- pojmy a princípy automatizačnej techniky, základné prvky, prístroje a systémy automatizačnej techniky,
- automatické riadenia výrobných procesov a diaľkový prenos informácií,
- bezpečnostné predpisy v elektrotechnike, ochranu pred nebezpečným dotykovým napätím, platné normy a zásady prvej pomoci,
- zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hygieny práce, tvorby a ochrany životného prostredia,
- základné pojmy z ekonomiky podniku, trhový mechanizmus, riadenie podniku a závodu, organizácia dielenskej výroby, mzdová problematika, oceňovanie a predaj hotových výrobkov, zásady hospodárnosti,
- funkciu základných častí PC,
- základy práce s operačnými systémami a základy programovania vo vyššom programovacom jazyku.

Po absolvovaní odborného zamerania 13 automatizačná technika pozná:
- funkčný princíp a vyhotovenie systému ovládacích automatických zariadení,
- automatizačné prostriedky na realizáciu logického riadenia,
- vlastnosti členov regulačného obvodu a vlastnosti a štruktúry regulačných obvodov,
- spôsoby uplatnenia výpočtovej techniky pri modelovaní a simulácii regulačných pochodov i uplatnenia v samotnom, riadiacom procese.