STREDNÁ PRIEMYSELNÁ ŠKOLA V SNINE

Knižničný a výpožičný poriadok

Článok I.

Základné ustanovenia a poslanie

1.Základné informačné stredisko, ďalej ZIS, v  súlade so zákonom NR SR č. 183/2000 Z. z. o knižniciach  je súčasťou Strednej priemyselnej školy v Snine. Slúži na informačné a dokumentačné zabezpečenie výchovno-vzdelávacej činnosti a výchovno-vzdelávacieho procesu.

2. ZIS svojimi knižničnými fondmi, informačnými, knižničnými, bibliografickými, dokumentačnými a ďalšími službami pomáha plniť úlohy učiteľom a odborným zamestnancom školy, pomáha pri individuálnej príprave na vyučovanie, podporuje celoživotné vzdelávanie žiakov, učiteľov a ostatných zamestnancov školy.

3.Hlavným poslaním ZIS je  získavanie, spracovávanie, sprístupňovanie, využívanie a tvorba informačného fondu  primárnych a sekundárnych dokumentov v rámci študijných odborov školy.

4. Knižničný fond a zariadenie ZIS je majetkom Strednej priemyselnej školy. Každý používateľ je povinný ich chrániť a nesmie ich poškodzovať.

5. Používatelia sú povinní dodržiavať knižničný poriadok a rešpektovať oznámenia, ktoré si vyžadujú aktuálne zmeny.

6.Ak používateľ tieto ustanovenia nedodržiava, môže byť dočasne alebo aj trvale pozbavený práva využívať služby ZIS. Tým nie je zbavený povinnosti nahradiť spôsobenú škodu.

Článok II.

Poskytované služby

1. ZIS poskytuje svojim  používateľom nasledovné služby:

prezenčné výpožičné služby

krátkodobé absenčné výpožičné služby

bibliograficko-informačné služby

MVS

reprografické služby

2. ZIS poskytuje základné knižnično-informačné služby bezplatne a diferencovane, podľa stanovených zásad kategorizácie používateľov.

Za niektoré vybrané služby vyberá  ZIS poplatky podľa Cenníka poplatkov a platených služieb, ktorý tvorí prílohu č. 1 Knižničného poriadku.

3. Poskytovanie knižnično-informačných služieb je záväzkovým právnym vzťahom.

Článok III.

Používatelia knižnice

1. Registrovaným  používateľom ZIS sa môže stať každý žiak, zamestnanec školy, bývalý zamestnanec školy-dôchodca a absolvent SPŠ študujúci na VŠ.

2. Ostatní záujemci na základe schválenia vedením školy.

3. Absenčné výpožičné služby poskytuje ZIS používateľom, ktorí sa stanú jej čitateľmi.

4. Používateľ ZIS sa stáva členom zaregistrovaním v ZIS – vyplnením a podpísaním evidenčného listu.

5. Členstvo trvá počas pôsobenia na SPŠ

6. Členstvo zaniká ukončením štúdia alebo pracovného pomeru na SPŠ .

Článok IV.

Práva a povinnosti používateľov

1. Právom používateľov je využívať poskytované knižnično-informačné služby ZIS tak, ako sú definované v KVP Čl.II..

2. Povinnosťou  zamestnancov je vrátiť všetky vypožičané materiály zo ZIS pred rozviazaním pracovného pomeru.

3. Povinnosťou žiakov je vrátiť všetky vypožičané materiály pred ukončením štúdia na SPŠ.

4. Povinnosťou všetkých používateľov ZIS je oboznámiť sa s ustanoveniami Knižničného a výpožičného poriadku  ZIS a dodržiavať ich.

5. Používatelia majú voľný prístup do priestorov ZIS.

6. Používatelia sú povinní dodržiavať v priestoroch  ZIS  ticho a poriadok.

7. V priestoroch ZIS nie je povolená konzumácia nápojov a potravín.

8. V priestoroch ZIS platí prísny zákaz fajčenia.

Článok V.

Výpožičný poriadok

1. Používatelia ZIS majú právo na bezplatné vypožičiavanie knižničných dokumentov.

2. Vypožičiavanie knižničných dokumentov je záväzkovým právnym vzťahom.

3. Spôsoby a podmienky vypožičiavania knižničných dokumentov:

-          mimočítankové čítanie – na dobu 14 dní

-          iné  dokumenty podľa potreby.

-          podľa potreby môže pracovník knižnice na základe žiadosti čitateľa  výpožičnú lehotu predĺžiť.

4. Encyklopédie, príručné a náučné slovníky, atlasy a iné cenné publikácie sa požičiavajú iba prezenčne.

5. Za vypožičané publikácie používateľ zodpovedá a nesmie ich ďalej požičiavať iným osobám.

6. Používateľ je povinný s vypožičanými knižničnými dokumentmi starostlivo zaobchádzať.

7. Poškodenie  publikácie, zistené pri vypožičiavaní, je potrebné nahlásiť v knižnici.

8. Poškodenie alebo stratu publikácií musí používateľ nahradiť podľa rozhodnutia riaditeľa  školy.

9. Dodržiavanie výpožičného poriadku je pre všetkých používateľov ZIS rovnako záväzné.

Článok VI.

Záverečné ustanovenia

1. Pripomienky a návrhy ku Knižničnému a výpožičnému poriadku ZIS  a  poskytovaným službám je možné uplatniť na riaditeľstve školy.

2. Zmeny a doplnky v Knižničnom a výpožičnom poriadku ZIS schvaľuje  riaditeľ školy.

3. Prílohou č. 1 Knižničného a výpožičného poriadku je Cenník poplatkov za služby knižnice.

4. Výnimky z Knižničného poriadku udeľuje  riaditeľ školy.

5. Knižničný a výpožičný poriadok ZIS je vnútorná norma, ktorá vymedzuje práva a povinnosti používateľov a ZIS.

6. Tento Knižničný a výpožičný poriadok vydáva riaditeľ školy. Účinnosť nadobúda dňom jeho schválenia.

Schválil:                  Ing. Ján Harmaňoš

Riaditeľ SPŠ

V Snine dňa : 15.10.2003

Príloha č. 1 Knižničného a výpožičného poriadku

Cenník poplatkov za služby knižnice

Kopírovanie materiálov:

A4 jednostranná kópia                           1.50 Sk                Papier A4       0,50 Sk

A4 dvojstranná kópia                             3.00 Sk                Papier A3           1.- Sk

A3 jednostranná kópia                           3.00 Sk

MVS

Používatelia si hradia náklady na poštovné pri odosielaní vypožičanej literatúry ( u pedagógov len pokiaľ táto literatúra neslúži priamo k výchovno-vzdelávaciemu procesu v našej škole) po odoslaní balíka na sekretariáte školy .