Stredná priemyselná škola v Snine

Supercyklista a Supervodič

Nadišiel konečne čas súperenia medzi najlepšími. Týždenný maratón, ktorý bol na školskom dvore od 24. mája  do 28. mája 2004 v Strednej priemyselnej školy v Snine, mal svoje finálové vyvrcholenie dňa 3. júna 2004.

Celý týždeň na školskom dvore prebiehali školské kolá súťaže Supercyklista. Samotnej prezentácii jazde zručností predchádzala systematická práca v krúžkoch dopravnej výchovy pod metodickým vedením Ing. Michala Romana, vedúceho Autoškoly pri SPŠ v Snine. SPŠ v Snine zabezpečila a zakúpila pre všetky sninské základné školy učebnice a CD nosiče s aktuálnymi dopravnými predpismi a poskytovala konzultácie k dopravnej výchove.

Opäť v tomto školskom roku zavládol duch súťaživosti, nadšenia a zodpovednosti.

Vedúcim súťaže bol Ing. Michal Roman, ktorý organizačne zabezpečoval priebeh súťaže v spolupráci s vykonávacím tímom, ktorý riadila Ing. Mária Harmaňošová. Propozície súťaže Supercyklista boli rozdané všetkým základným školám. Súťaž pozostávala z dvoch častí – z praktickej jazdy a z teoretickej časti – otázky z pravidiel cestnej premávky a nakreslenie dopravných značiek. Kontrolovalo sa aj vybavenie bicykla a súťažiaceho – prilba, svetlá.

Školské kolá prebiehali od 26. mája a v stredu 28. mája 2004 boli známe výsledky:

škola

1.Chavalčák

2.Kľaga

3.Mochnaľ

O postupujúcich – prví traja v každej skupine - bolo rozhodnuté. Všetci výhercovia boli odmenení diplomami, ktoré darovala SPŠ v Snine.

Deň 3. júna 2004 bol rozhodujúcim pre všetkých, ktorí už pred deviatou hodinou netrpezlivo prešľapovali a s napätím a očakávaním kontrolovali prípravu trate. Finále súťaže SUPERVODIČ a finále súťaže SUPERCYKLISTA sa môže začať. Školský dvor náhle zmenil svoju podobu – za rezkej hudby sa začína už  piaty ročník súťaže.

Ing. Michal Roman o 9.00 hod. slávnostne otvoril  tohtoročné finále. Predstavil prítomných hostí, oboznámil prítomných s pravidlami a boj sa začína.

Najskôr začali cyklisti a takéto sú výsledky:

1. skupina – mladší žiaci:

dievčatá – 1. miesto – Ivana Mariničová     chlapci – 1. miesto – Adrián Demčák

2. miesto – Diana Demjanová                  2. miesto – Jakub Šulovský

3. miesto – Jana Savková                        3. miesto – Dominik Drobot

1. skupina – starší žiaci:

dievčatá –  1. miesto – Alica Kušnírová       chlapci – 1. miesto – Tomáš Nagy

2. miesto -  Alena Romanová                   2. miesto –  Marek Pauco

3. miesto – Ivana Burdová                       3. miesto –  Ľubomír Jurco

Víťazom boli odovzdané vecné ceny a všetkým súťažiacim sladkosti a drobnosti od sponzorov.

Po slávnostnom vyhodnotení sa zmenila plocha autocvičiska SPŠ v Snine a začína starší brat súťaže – SUPERVODIČ. Súťažiaci, ktorí majú to právo sedieť za volantom motorových vozidiel značky Felicia a Fabia, pristupujú k žrebovaniu poradia. O pravidlách súťaže informoval prítomných Ing. Michal Roman a jazdu zručnosti ukážkovým spôsobom jazdil Ján Ondík – inštruktor autoškoly.

A súťaž je už v plnom prúde – skupina súťažiacich píše testy z pravidiel cestnej premávky, po nich začína jazda zručnosti – slalom vpred, slalom vzad, zastavenie v štvorci, pozdĺžne státie, šikmé parkovanie a cúvanie do garáže – to všetko v čo najlepšom čase a hlavne nezabudnúť na možné trestné body – za prešmyknutie kolies, zlé radenie prevodových stupňov alebo dotyk s kužeľom.

Po kategórii chlapcov nasledujú dievčatá. To isté, čo u chlapcov, nároky neklesajú.

S eleganciou, ktorá prináleží len mladým dámam, sa súťaž po absolvovaní jazdy zručnosti dostáva do záveru. Ale v tomto ročníku pribudla nová kategória – zamestnanci a hostia – odvahu mali len zamestnankyne SPŠ v Snine.

Nastáva chvíľa najkrajšia, ocenenia najlepších:

-         kategória chlapcov:   1. miesto – Juraj Glogovský - SPŠ

2. miesto – Peter Legdan - SPŠ

3. miesto – Marek Miško - SPŠ

-         kategória dievčat:  1. miesto – Viktória Forišová – Gymnázium

2. miesto – Lucia Mihóková - Gymnázium

3. miesto – Ivana Michalcová – SPŠ

-         kategória zamestnancov –   1. miesto – Ing. Mária Harmaňošová a Andrea Miklošová

3. miesto -  Ing. Valéria Petrovajová

Ocenení žiaci v kategórii Supervodič 2004

Ceny odovzdávali Ing. Ján Harmaňoš, riaditeľ školy, Ing. Michal Roman a organizačný štáb. Súťaž sponzorsky podporili: spoločnosť Castrol, Orange Slovensko,  Rodičovské združenie pri SPŠ v Snine, Mestský úrad v Snine, firma REMI Humenné, ESO Marinič, Slovenská komora výcvikových zariadení autoškôl Bratislava.

Šum na školskom dvore postupne utícha, žiaci odchádzajú, ale ostáva u všetkých pocit z dobre vykonanej práce.  Podarilo sa zvýšiť záujem o dopravnú výchovu o bezpečnú jazdu na našich cestách, či už na bicykli alebo na motorovom vozidle.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí pripravili perfektnú akciu a časť svojho osobného voľna venovali mládeži – sú to: Ing. Ján Harmaňoš, riaditeľ školy, Ing. Michal Roman – vedúci Autoškoly SPŠ v Snine a hlavný organizátor súťaže, inštruktori autoškoly – Ing. Zdenek Snítil, Mgr. Ján Mucka, Ján Ondík, rozhodcovia: Ing. Mária Harmaňošová, Mgr. Vasil Basarab, ozvučenie – Ing. Ján Ľonc a Jozef Fundák a pomocníci – skupina žiakov 1. C a 1. D triedy.

Tešíme sa na ďalší ročník v školskom roku 2004/2005.

Ing. Michal Roman                                                                 Ing. Ján Harmaňoš

vedúci Autoškoly                                                                    riaditeľ školy